NGC 4463 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Мува, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4463


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 мај 1835
Други ознаки OCL 885, ESO 95-SC10

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4463 се споменува и како OCL 885, ESO 95-SC10.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 мај 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4463 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 mag.[2] NGC 4463 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4463 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 450; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8983. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4463 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди