NGC 4347ѕвезда во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4347
Поглед кон NGC 4347
Поглед кон NGC 4347
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Кристијан Петерс
Откриена 1860

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 1860 година од страна на Кристијан Петерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4347 е од видот *.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4347 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4944. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1405.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4347 на НАСА (англиски)

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди