NGC 4331галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4331
Поглед кон NGC 4331
Поглед кон NGC 4331
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Im
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 декември 1797
Други ознаки UGC 7449, MCG 13-9-26, CGCG 352-31, 7ZW 451

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4331 се споменува и како UGC 7449, MCG 13-9-26, CGCG 352-31, 7ZW 451.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 12 декември 1797 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4331 е од видот Im.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] NGC 4331 има привидни димензии од 2,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 2°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4331 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40085. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 9; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4550. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1339.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4331 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди