NGC 4230расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4230
Поглед кон NGC 4230
Поглед кон NGC 4230
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV2p
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 април 1837
Други ознаки OCL 874

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4230 се споменува и како OCL 874.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 5 април 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4230 е од видот IV2p.[1] NGC 4230 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4230 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 428; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8637. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4230 на НАСА (англиски)
  2. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди