NGC 4211Aлеќеста галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 4211A
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 30 април 1881
Други ознаки NGC 4211, UGC 7277, MCG 5-29-42, KCPG 327A, Arp 106, VV 199, CGCG 158-53

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4211A се споменува и како NGC 4211, UGC 7277, MCG 5-29-42, KCPG 327A, Arp 106, VV 199, CGCG 158-53.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 30 април 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4211A е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 4211A има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4211A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39221. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 107; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1988. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1398.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Запис за NGC 4211A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски

уреди