NGC 4186спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4186
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1877
Други ознаки NGC 4192B, UGC 7240, MCG 3-31-81, CGCG 98-111, VCC 101

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4186 се споменува и како NGC 4192B, UGC 7240, MCG 3-31-81, CGCG 98-111, VCC 101.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4186 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 4186 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 4186 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39057. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 872. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 4186 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди