NGC 4108спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4108
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 април 1832
Други ознаки UGC 7101, MCG 11-15-23, CGCG 315-15, IRAS 12042+6726

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4108 се споменува и како UGC 7101, MCG 11-15-23, CGCG 315-15, IRAS 12042+6726.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 3 април 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4108 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 4108 има привидни димензии од 1,7' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 4108 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38423. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 25; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4160. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 674.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 4108 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди