NGC 4076спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4076
{{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 април 1785
Други ознаки UGC 7061, MCG 3-31-34, CGCG 98-46, CGCG 128-12, IRAS 12019+2029

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4076 се споменува и како UGC 7061, MCG 3-31-34, CGCG 98-46, CGCG 128-12, IRAS 12019+2029.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 27 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4076 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 4076 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4076 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38209. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1444. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 135.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4076 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди