NGC 4004Aгалаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 4004A
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид P
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 11 април 1785
Други ознаки NGC 4004, UGC 6950, MCG 5-28-60, IRAS 11555+2809, CGCG 157-65, VV 230, KUG 1155+261, MK 432

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4004A се споменува и како NGC 4004, UGC 6950, MCG 5-28-60, IRAS 11555+2809, CGCG 157-65, VV 230, KUG 1155+261, MK 432.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 11 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4004A е од видот P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 4004A има привидни димензии од 1,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 8°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4004A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37654. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1987. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1398.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4004A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врскиУреди