NGC 4001галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 4001
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид dE4
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 13 април 1852
Други ознаки MCG 8-22-47, CGCG 243-33, NPM1G +47.0214

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4001 се споменува и како MCG 8-22-47, CGCG 243-33, NPM1G +47.0214.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 13 април 1852 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4001 е од видот dE4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 4001 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4001 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37656. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 74; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3452. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1338.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 4001 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди