Отвори го главното мени

NGC 3783 е спирална галаксија во соѕвездието Кентаур, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 3783


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 21 април 1835
Други ознаки ESO 378-14, MCG -6-26-4, TOL 55, IRAS 11365-3727

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3783 се споменува и како ESO 378-14, MCG -6-26-4, TOL 55, IRAS 11365-3727.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 21 април 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3783 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 3783 има привидни димензии од 1,9' х 1,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3783 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36101. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 367; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7740. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3783 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди