NGC 3775леќеста галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3775 Поглед кон NGC 3775
Поглед кон NGC 3775
Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Ендрју Ејнсли Комон
Откриена 1880
Други ознаки MCG -2-30-12

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3775 се споменува и како MCG -2-30-12.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1880 година од страна на Ендрју Ејнсли Комон, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 36 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3775 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 3775 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3775 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36055. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 282; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5513. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1562.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3775 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди