NGC 3754спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3754 {{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 5 април 1874
Други ознаки MCG 4-28-11, CGCG 127-12, VV 282, Arp 320, HCG 57D, IRAS 11352+2216, Copeland septet

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3754 се споменува и како MCG 4-28-11, CGCG 127-12, VV 282, Arp 320, HCG 57D, IRAS 11352+2216, Copeland septet.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 април 1874 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3754 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 3754 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3754 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36018. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 147; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1440. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 103.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3754 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди