NGC 3611спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3611


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 24°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 27 јануари 1786
Други ознаки NGC 3604, UGC 6305, MCG 1-29-26, CGCG 39-103, Todd 1, IRAS 11149+0449

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3611 се споменува и како NGC 3604, UGC 6305, MCG 1-29-26, CGCG 39-103, Todd 1, IRAS 11149+0449.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 27 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3611 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 3611 има привидни димензии од 2' х 1,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 24°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3611 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34478. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 236; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 266. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1392.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3611 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди