NGC 3606елиптична галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3606


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 168°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 20 април 1835
Други ознаки ESO 377-32, MCG -5-27-4, AM 1113-333

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3606 се споменува и како ESO 377-32, MCG -5-27-4, AM 1113-333.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 април 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3606 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 3606 има привидни димензии од 1,5' х 1,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 168°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3606 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34378. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 367; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7210. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3606 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди