NGC 3570леќеста галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3570
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 15 март 1877
Други ознаки UGC 6240, MCG 5-27-19, CGCG 156-18, NPM1G +27.0307

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3570 се споменува и како UGC 6240, MCG 5-27-19, CGCG 156-18, NPM1G +27.0307.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 15 март 1877 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3570 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 3570 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби уреди

Проучување на NGC 3570 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34071. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 146; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1983. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 99.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 3570 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts:

Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди