NGC 3521спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 3521
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 163°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,8
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 11,2' x 5,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 22 февруари 1784
Други ознаки UGC 6150, MCG 0-28-30, CGCG 10-74, KARA 461

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3521 се споменува и како UGC 6150, MCG 0-28-30, CGCG 10-74, KARA 461.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 22 февруари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3521 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 3521 има привидни димензии од 11,2' х 5,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 163°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3521 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33550. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 236; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4921. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1397.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3521 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врскиУреди