NGC 3382двојна ѕвезда во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3382 {{{опис}}}
Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 5 април 1874

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 април 1874 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3382 е од видот *2.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 3382 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 105; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2521. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 731.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Запис за NGC 3382 на НАСА (англиски)

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди