NGC 3328двојна ѕвезда во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3328
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Кристијан Петерс
Откриена 27 март 1880

Откривање уреди

Објектот е откриен на 27 март 1880 година од страна на Кристијан Петерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3328 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби уреди

Проучување на NGC 3328 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 190; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 839. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 238.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Запис за NGC 3328 на НАСА (англиски)

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски уреди