NGC 2378двојна ѕвезда во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2378
Поглед кон NGC 2378
Поглед кон NGC 2378
Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 27 м 23,9 с
Деклинација + 33° 49' 55"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 8 февруари 1878

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 8 февруари 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2378 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 27 м 23,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 49' 55".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2378 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 100; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2460. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1336.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди