NGC 2364расеано ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2364
{{{опис}}}
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 20 м 46,4 с
Деклинација - 7° 32' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јануари 1831

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 8 јануари 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2364 е од видот OCL.[1]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 20 м 46,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 32' 58".[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2364 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5395. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1488.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски

уреди