NGC 2362расеано ѕвездено јато во соѕвездието Големо Куче, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2362

{{{опис}}}

Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 18 м 41,4 с
Деклинација - 24° 57' 15"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
3,8
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Други ознаки OCL 633, ESO 492-SC9

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2362 се споменува и како OCL 633, ESO 492-SC9.

Откривање

уреди

Телото е откриено во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2362 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 3,8 m.[2] NGC 2362 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 18 м 41,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 24° 57' 15".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2362 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 319; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6541. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 656.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди