NGC 2265астеризам во соѕвездието Близнаци, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2265
{{{опис}}}
Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 41 м 41,6 с
Деклинација + 11° 54' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 23 јануари 1832

Откривање уреди

Објектот е откриен на 23 јануари 1832 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2265 е од видот *Grp.[1] NGC 2265 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 41 м 41,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 11° 54' 19".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2265 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 183; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 754. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 445.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски уреди