NGC 2093расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2093

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 41 м 49,8 с
Деклинација - 68° 55' 17"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,9
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 30 декември 1836
Други ознаки ESO 57-SC23, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2093 се споменува и како ESO 57-SC23, in LMC.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 30 декември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2093 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,9 m.[2] NGC 2093 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,7'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 41 м 49,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 68° 55' 17".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2093 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9163.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди