NGC 2067отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2067
{{{опис}}}
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 46 м 32 с
Деклинација + 0° 7' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 8' x 3'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1876
Други ознаки DG 79

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2067 се споменува и како DG 79.

Откривање

уреди

Објектот е откриен во 1876 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2067 е од видот RN.[1] NGC 2067 има привидни димензии од 8' х 3'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 46 м 32 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 7' 54".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2067 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 226; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 116. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 435.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди