NGC 1923расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1923
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 21 м 34,1 с
Деклинација - 65° 29' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 30 ноември 1834
Други ознаки ESO 85-SC75

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1923 се споменува и како ESO 85-SC75.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 30 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1923 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 m.[2] NGC 1923 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,9'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 21 м 34,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 65° 29' 12".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 1923 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8886.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди