NGC 1882расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1882
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 15 м 33,4 с
Деклинација - 66° 7' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јануари 1837
Други ознаки ESO 85-SC57, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1882 се споменува и како ESO 85-SC57, in LMC.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 3 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1882 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 m.[2] NGC 1882 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,2'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 15 м 33,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 66° 7' 47".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1882 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8890.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди