NGC 1873расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1873

{{{опис}}}

Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 13 м 55,7 с
Деклинација - 67° 20' 4"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
10,4
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 јануари 1837
Други ознаки ESO 85-SC54

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1873 се споменува и како ESO 85-SC54.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 јануари 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1873 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,4 m.[2] NGC 1873 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 13 м 55,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 20' 4".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1873 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8890.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди