NGC 1718отворено ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1718


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 52 м 25,4 с
Деклинација - 67° 3' 3"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 ноември 1834
Други ознаки ESO 85-SC10, in LMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1718 се споменува и како ESO 85-SC10, in LMC.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 2 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1718 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m.[2] NGC 1718 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 52 м 25,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 67° 3' 3".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1718 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 444; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8889.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди