NGC 1585спирална галаксија во соѕвездието Длето, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1585
{{{опис}}}
Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 27 м 33 с
Деклинација - 42° 9' 54"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 6 декември 1834
Други ознаки ESO 303-18, MCG -7-10-6, IRAS 04259-4216

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1585 се споменува и како ESO 303-18, MCG -7-10-6, IRAS 04259-4216.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 6 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1585 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 1585 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 27 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 42° 9' 54".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1585 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15150. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 392; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7582.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди