NGC 1533спирална галаксија во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1533


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 9 м 51,9 с
Деклинација - 56° 7' 4"
Положбен агол 151°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
10,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x 2,3'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 декември 1834
Други ознаки ESO 157-3, AM 0408-561, IRAS 04088-5614

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1533 се споменува и како ESO 157-3, AM 0408-561, IRAS 04088-5614.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 5 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1533 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 1533 има привидни димензии од 2,8' х 2,3'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 9 м 51,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 56° 7' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 151°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1533 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14582. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 420; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8505.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди