Ginger Root е американски инди соул музички проект од Хантингтон Бич, Калифорнија, предводен од пејачот-текстописец и инструменталист Камерон Лу. Лу сам го опишал музичкиот звук на проектот како „aggressive elevator soul“, наведувајќи и дека инспирацијата доаѓа од групи како што се Vulfpeck, Toro y Moi, White Denim и Feist.[1][2] На турнеја, Ginger Root поддржувале бендови како што се Khruangbin и Last Dinosaurs.

Во студиото, Ginger Root се состои само од Лу.[3] На турнеја, Ginger Root моментално ги вклучува и средношколските пријатели на Лу, Мет Карни (тапани) и Дилан Ховис (бас).

Музиката на Ginger Root е издадена под етикетата „Acrophase Records“.[4]

Историја уреди

Формирање, Spotlight People и Toaster_music (2016 - 2017) уреди

Ginger Root започнале додека Лу бил во групата Ван Сток со седиште во Хантингтон Бич. Во средината на 2016 година, тој напишал неколку песни за кои сметало дека не се вклопуваат во постоечкиот звук на бендот и направил ЕР од нив. Според Лу, тоа EP „се претвори во ЕР“, стана „Spotlight People“ и „го шлапнав името Ginger Root на него“, име кое доаѓа од изведбата на Vulfpeck во живо на „It Gets Funkier“ што ја открил на YouTube во 3 часот наутро едно утро, каде фронтменот Џек Стратон скандирал „ух, ух корен од ѓумбир“.[5][6]

Во 2017 година, Лу започнал неделна серија на YouTube наречена „Toaster Music“ каде што изведувал кавери во неговиот Honda Element од 2004 година. Лу велел дека идејата му дошла затоа што не сакал да прави домашна задача за време на четиричасовната пауза помеѓу неговите часови во понеделник на Универзитетот Чепмен, каде што снимал вокал, гитара, клавијатура, бас и тапани на задното седиште, миксајќи ги на својот лаптоп. преку стерео во автомобилот. Потоа, тој поминувал уште 2-3 часа уредувајќи за време на неговото следно предавање.[7] Многу од овие музички кавери ја формирале основата за вториот албум на Ginger Root, Toaster_music.

Mahjong Room (2018-2019) уреди

Во јуни 2018 година, Ginger Root го издале третиот албум, Mahjong Room, со четири претходно објавени синглови („Two Step“, „Call It Home“, „Jeanie“ и „Having Fun“) и уште шест нови песни. Заедно со тоа издание, Лу објавил втор албум со кавер од тековниот проект „Toaster Music“ на Bandcamp, наречен Toaster_Music_v2.

Во декември 2018 година, Ginger Root снимиле сесија во живо во студиото на Audiotree во Чикаго, свирејќи пет песни од Mahjong Room.[8]

Rikki (2020) уреди

Во март 2020 година, Ginger Root го објавиле „Karaoke“, првиот сингл од нивниот штотуку објавен (тогаш) четврти албум Rikki, кој првично требало да биде објавен во јуни 2020 година, но подоцна бил одложен за октомври истата година поради компликации од пандемијата COVID-19.[9][10]

Toaster Music v3, третата итерација на кавери од проектот „Toaster Music“, била објавена на Bandcamp на Ginger Root во мај 2020 година.

На 23 октомври 2020 година, Ginger Root го издал Rikki, кој ги вклучувал претходно објавените синглови „Karaoke“, „Out of State“, „Le château“ и „Why Try“ заедно со седум нови песни.

Името на албумот Rikki е од погрешниот правопис (како што се сеќава Лу) на првиот збор од книгата со наслов Tikki Tikki Tembo.[11]

City Slicker (2021) уреди

Во мај 2021 година, Ginger Root преку Твитер и Инстаграм го објавиле претстојното издание на своето второ ЕР, насловено City Slicker, саундтрак за американската адаптација на фиктивен јапонски филм од 1980 година, кој се очекува да биде објавен во август 2021 година.[12] Покрај најавата, Ginger Root објавиле и сингл од ЕР, насловен „Neighbor“. Друг ЕР сингл, „Loretta“, бил објавен во јуни 2021 година.

На 21 јули 2021 година, Ginger Root го објавиле синглот „Juban District“, името што е културна референца за сетот на анимето Sailor Moon.[13] Албумот бил издаден како производ со ограничено издание на 2 аналогни физички формати, кои биле VHS [14] [15] и касета.[16] Во ноември 2021 година, City Slicker бил објавен и на плоча преку услугата за финансирање/предпродажба Qrates.[17][18]

Дискографија уреди

Албуми уреди

Наслов Детали за албумот
Spotlight People
 • Објавено: 1 јануари 2017 година
 • Ознака: самообјавен како Clew Records
Toaster_music
 • Објавено: 8 мај 2017 година
 • Ознака: самообјавен како Clew Records
Mahjong Room
 • Објавено: 29 јуни 2018 година
 • Ознака: Acrophase Records
Toaster_Music_v2
 • Објавено: 29 јуни 2018 година
 • Ознака: самообјавен како Clew Records
Fresh Sounds of Ginger Root vol. 1
 • Објавено: 21 декември 2019 година
 • Ознака: самообјавен како Clew Records
Toaster Music v3
 • Објавено: 22 мај 2020 година
 • Ознака: самообјавен како Clew Records
Rikki
 • Објавено: 23 октомври 2020 година
 • Ознака: Acrophase Records

Албуми во живо уреди

Наслов Детали за албумот
Во живо од Истанбул Збирка снимки во живо од 9-ти и 10-ти февруари 2019 година за време на турнеја со Хруангбин.
 • Објавено: 23 февруари 2019 година
 • Ознака: Acrophase Records

EP уреди

Наслов Детали за ЕP
Weather/Slump
 • Објавено: 5 јуни 2019 година
 • Ознака: Acrophase Records
City Slicker
 • Објавено: 20 август 2021 година
 • Ознака: Acrophase Records

Синглови уреди

Наслов година Албум/ЕP
„Two Step“ 2017 година Mahjong room
„Call it Home“ 2018 година
"Jeanie"
"Having Fun"
„What Christmas Means to Me" (Стиви Вондер кавер) вон-албумски сингл
"B4" 2019 година вон-албумски сингл
„Karaoke“ 2020 година Rikki
„Out of State“
„Le château“
„Why Try“
„Neighbor“ 2021 година City Slicker
"Loretta"

Наводи уреди

 1. Arunarsirakul, Alissa (4 July 2019). „Ginger Root's Aggressive Elevator Soul Makes for Great "Weather" [PREMIERE + Q&A]“. Ones to Watch.
 2. „RedGorilla Music Fest Artist of the Day: "Ginger Root". RedGorilla. 14 February 2018. Архивирано од изворникот на 2021-10-19. Посетено на 2 August 2020.
 3. Moran, Pat. „Ginger Root adds Spice to Indie Pop“. Soundsplice. Архивирано од изворникот на 2021-12-05. Посетено на 2 August 2020.
 4. „Ginger Root Is Calling It Home“. Merry-Go-Round Magazine. November 16, 2018.
 5. Boyd, Carlton. „Ginger Root Discusses His New EP "Spotlight People". DOPECAUSEWESAID. Посетено на 21 August 2020.
 6. „A Conversation with Ginger Root“. Corduroy Soul. 12 October 2017. Посетено на 2 August 2020.
 7. Villasenor, Yvonne (8 March 2018). „GINGER ROOT WENT FROM RECORDING MUSIC IN HIS CAR TO ROCKING THE STAGE“. OC Weekly. Посетено на 2 August 2020.
 8. „Ginger Root - Audiotree“. Audiotree. 17 December 2018. Посетено на 21 August 2020.
 9. Hahn, Bryan (11 March 2020). „Ginger Root is your new favorite co-worker in his "Karaoke" video“. Fader. Посетено на 21 March 2020.
 10. Estrada, Sienna (1 July 2020). „Ginger Root demonstrates his ping pong skills in "Out of State" music video“. Earmilk. Посетено на 21 August 2020.
 11. Herb, Jesse (November 20, 2020). „INTERVIEW: TIME MARCHES ON WITH GINGER ROOT'S THIRD ALBUM, 'RIKKI'. Atwood Magazine.
 12. „Surprise new music! My new EP entitled "City Slicker" is out Aug. 20 on Acrophase Records. The year is 1981, Ginger Root is asked to make the soundtrack to the American adaptation to the fictitious Japanese film "街のやつ". Twitter (англиски). 19 May 2021. Посетено на 2021-07-01.
 13. Wendy (August 2, 2021). „ARTIST SPOTLIGHT: GINGER ROOT TALKS SAILOR MOON REFERENCES IN "CITY SLICKER" EP“. EnVi Magazine.
 14. VHS contains original music videos, behind the scenes, and karaoke versions. (https://gingerroot.bandcamp.com/album/city-slicker)
 15. I'm releasing my album on VHS (I made new merch) (англиски), Посетено на 2021-10-22
 16. „City Slicker, by Ginger Root“. Ginger Root (англиски). Посетено на 2021-10-22.
 17. Ginger Root's City Slicker Vinyl Pre-order Happening Now! (англиски), Посетено на 2021-11-13
 18. City Slicker, Посетено на 2021-11-13