Стиви Вондер (роден како Стивленд Хардавеј Џадкинс 13 мај 1950; подоцна го променил своето име во Стивленд Хардавеј Морис англиски: Steveland Hardaway Judkins Morris) — американски текстописец, мултиинструменталист и музички продуцент.[1] Слеп од раѓање, Вондер потпишал договор со Motown records во времетраење од единаесет години.[2] Motown сѐ уште е негова издавачка куќа. Снимил повеќе од 30. песни кои се нашле меѓу американските „U.S. Top Ten“ хитови и бил награден со 25 Греми награди,[3] како и Греми награда за животно дело во 1996 година.[4]

Стиви Вондер
Стиви Вондер во 1973 година
Животописни податоци
Родено имеСтивленд Хардавеј Џадкинс
Роден(а)13 мај 1950
Сагино, Мичиген, САД
ПотеклоДетроит, Мичиген
Жанровисоул, поп, R&B, фанк, џез
ЗанимањаМузичар, пејач, текстописец, продуцент, мултиинструменталист
ИнструментиВокал, клавијатура
Период на активност1961–денес
ИздавачиTamla, Motown
Мреж. местоsteviewonder.net

Покрај музиката, Стиви Вондер се ангажирал и во политички активности. Во 1980 година ја водел кампањата за роденденот на Мартин Лутер Кинг да стане државен празник во САД[5] и во 2009 година, кога бил именуван како Гласник на мирот од страна на Обединетите Нации (англиски: United Nations Messenger of Peace).[6]

На списокот на 100. најдобри изведувачи на сите времиња (англиски: Hot 100 All-Time Top Artists) која што музичкиот магазин Билборд („Billboard“) ја објавил по повод 50 години од постоењето на американските ранг листи на синглови („US singles charts“), Стиви Вондер се нашол на 5. место.[7]

Дискографија уреди

Наводи уреди

  1. Perone, James E. (2006). The Sound of Stevie Wonder: His Words and Music. Westport, CT: Greenwood Publishing. ISBN 978-0-275-98723-7. Pg. xi–xii
  2. „Stevie Wonder: Blind faith“. The Independent. 12 јули 2008. Посетено на 10 ноември 2008. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. „Stevie Wonder – Artist Profile“. Grammy.com. Посетено на January 13, 2020.
  4. „Lifetime Achievement Award“. Grammy.com. Архивирано од изворникот на February 13, 2007. Посетено на October 30, 2008.
  5. Perone, James E. (2006). The Sound of Stevie Wonder: His Words and Music. Greenwood Publishing. стр. 83. ISBN 0-275-98723-X.
  6. „Singer-songwriter Stevie Wonder designated UN Messenger of Peace“. United Nations. December 1, 2009. Посетено на April 27, 2010.
  7. „Billboard Hot 100 Chart 50th Anniversary“. Billboard. Посетено на October 1, 2009.