Fender
Логото на Fender
Тип Јавна
Основана 1946
Главен штаб Корона
Калифорнија, САД
Клучни луѓе Кларенс Леонидас Фендер (основач), Бил Шулц
Индустрија Музички инструменти
Произведува Гитари, басови, засилувачи итн.
Филијали Squier, Gretsch, Jackson
Мрежно место http://www.fender.com/

Fender корпорацијата за музички инструменти (англиски: Fender Musical Instruments Corporation), првично именувана Fender компанија за производство на електрични инструменти (англиски: Fender Electric Instrument Manufacturing Company), била основана од Кларенс Леонидас Фендер во 1946,[1] и е еден од најшироко познатите производители на електрични гитари, електрични басови и гитарски засилувачи, додека произведува и акустични гитари и други производи поврзани со аудио.

Производи уреди

Електрични гитари уреди

Прекинати модели:

Електрични басови уреди

 
Jazz Bass 1966

Засилувачи уреди

Кабинети за звучници уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Brosnac, Donald (1986). Guitars Made by the Fender Company (англиски). Bold Strummer. ISBN 978-0-933224-06-3.