Еделвајс Ер СА ( IATA : WK ; OACI : EDW) е швајцарска авиокомпанија основана во октомври 1995 година. Главна база на авиокомпанијата е аеродромот во Цирих.

Еделбајс Ер
IATA ICAO Ознака
WK EDW Edelweiss
Основан1995
ЈазлиАеродром Цирих
Летала16
Матично претпријатиеЛуфтханза
СедиштеЦирих,  Швајцарија
РаководствоBernd Bauer
Мрежо местоwww.flyedelweiss.com

До 2008 година, целиот нејзин акционерски капитал го држеше Куони . на 8 февруари 2008 година беше потпишан договор за стратешко партнерство помеѓу тур -операторот и компанијата Swiss International Air Lines (LX).

Swiss Group ја купи авиокомпанијата во име на Луфтханза.

Ербас А320

Флота[1]Уреди

Авион Во употреба Останатите нарачки Седишта (C / Y) Регистрација (име на уред) Забелешки
Ербас А320-214 10 - 180 (0/180) HB-IHX ( Боско Гурин [2] ) / HB-IHY ( Blüemlisalp ) / HB-IHZ ( Kaiseregg [3] ) / HB-IJV ( Schatzalp ) / HB-IJW ( Браунвалд ) / HB-IJU ( Corvatsch ) / HB -JJL ( Сантис ) / HB-JJM ( Brienzer Rothorn ) / HB-JJK ( Sorebois ) / HB-JJN ( Stanserhorn ) Сите авиони се опремени со новите кабини воведени во ноември 2015 година
Ербас А330-300 2 - 315 (27/288) HB-JHR ( Pizol ) / HB-JHQ ( Chäserrugg ) И двете се испорачани нови од Ербас
Ербас А340-300 4 - 310 (27/283) HB-JMG ( Melchsee-Frutt ) / HB-JMF ( Belalp ) / HB-JME ( Pilatus ) / HB-JMD ( Glacier 3000 ) Стари уреди од Швајцарија, испорачани помеѓу 2016 и 2018 година
Вкупно 16 -
  1. „Edelweiss Air Fleet Details and History“. www.planespotters.net. Посетено на 2021-08-12.
  2. Calvaro jusqu'en décembre 2017
  3. Viktoria jusqu'en décembre 2017