Корвач или „Пиц Корвач“ (реторомански: Piz Corvatsch) — планина во состав на венецот Бернина што се издига над езерото Силвапланското Езеро во кантонот Граубинден, Швајцарија. Со надморска височина од 3451 м, ова е највисокиот врв на венецот што ги двои долините Енгадина и Розег.

Корвач
Поглед на Корвач од
планинарскиот дом „Корвач“
Највисока точка
Надм. вис.3451 м
Истакнатост383 м [1]
Матичен врвБернина
Име
ПреводГавранов Врв
Географија
Корвач на карта

Карта

МестоГраубинден, Швајцарија
ПокраинаCH-GR
Матичен венецБернина
Искачување
Прво освојување1850 — Јохан Коац и дружината[2]
Најлесен патОд планинарскиот дом „Корвач“

Веднаш под понискиот врв Муртел (3.304 м) е сместена жичарницата што поаѓа од селото Силваплана.

Клима уреди

Клима на Корвач (1981-2010)
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Апсолутна максимална (°C) −8,6 −9,5 −8,2 −6 −1,5 1,8 4,8 4,9 1,6 −1 −5,7 −8 −3
Просечна температура (°C) −11,3 −12,1 −10,8 −8,3 −3,6 −0,4 2,3 2,3 −0,7 −3,3 −8,1 −10,6 −5,4
Апсолутна минимална (°C) −13,8 −14,8 −13,4 −10,7 −5,9 −2,7 −0,2 0,0 −2,8 −5,5 −10,5 −13,1 −7,8
Просечно кол. врнежи (мм) 45 41 52 68 97 104 104 105 81 77 71 56 900
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 6,9 6,4 8,6 10,8 13,3 12,9 11,9 11,8 9,0 8,9 9,1 8,1 117,7
Влага (%) 62 64 71 77 80 80 77 77 75 68 68 66 72
Сончеви часови (месечно) 149 160 188 171 177 182 216 195 181 179 135 130 2.063

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Податок од топографска карта на Swisstopo
  2. Collomb, Robin, Bernina Alps, Goring: West Col Productions, 1988, стр. 109.
  • Collomb, Robin, Bernina Alps, Goring: West Col Productions, 1988