Boyz II Men

американска вокална група

Boyz II Men (транскрипција: Бојс ту мен) ― американска вокална група од Филаделфија, препознатлива по емотивните балади и а-капела хармонијата во нивните песни. Групата била основана во 1985 година, а во неа членуваат: баритонот Нејтан Морис и тенорите Вања Морис и Шон Стокман. Во текот на 1990-тите, Boyz II Men биле квартет со бас-пејачот Мајкл Мекари, кој во 2003 година ја напуштил групата поради здравствени проблеми и подоцна му била дијагностицирана мултипла склероза.[2]

Boyz II Men
Boyz II Men на настап во 2011 година
Животописни податоци
Познат(а) и какоUnique Attraction
ПотеклоФиладелфија, САД
Жанрови
Период на активност1985–денес[1]
Издавачи

Во 1991 година, по објавувањето на нивните синглови „Motownphilly“ и „It's So Hard to Say Goodbye to Yesterday“,групата ги забележала првите успеси; двата сингла се пласирале во топ-5 на Billboard Hot 100. Нивниот сингл од 1992 година, „End of the Road“[3] се искачил на врвот на топ-листата и поставил тогашен рекорд со поминати 13 недели на оваа позиција. Boyz II Men двапати го соборувале овој рекорд со сингловите „I'll Make Love to You“ и „One Sweet Day“ (со Мараја Кери), кои биле на прво место на топ-листата 14 и 16 недели, соодветно. Откако „On Bended Knee“ ја истиснал од прво место песната „I'll Make Love to You“, Boyz II Men станале трети музичари, по Битлси и Елвис Присли, кои успеале една своја песна да ја заменат со друга на врвот на Billboard Hot 100.[4] Поради овие успеси, списанието Билборд од 1987 до 2012 година ги ставало Boyz II Men на прво место на нивниот список од „Најдобри машки групи“.[5]

По заминувањето на Мекари, Boyz II Men продолжиле да настапуваат како трио. Нивниот најнов студиски албум, Under the Streetlight, бил објавен во 2017 година.[6] Boyz II Men освоиле четири Греми награди.

Членови

уреди

Сегашни членови

уреди
 • Нејтан Морис (1985-денес)
 • Вања Морис (1987-денес)
 • Шон Стокман (1988-денес)

Поранешни членови

уреди
 • Мајкл Мекари (1988-2003)
 • Марк Нелсон (1985-1990)
 • Џорџ Балди (1985-1988)
 • Џон Шотс (1985-1988)
 • Маргерит Вокер (1985-1988)

Дискографија

уреди
Студиски албуми
 • Cooleyhighharmony (1991)
 • Christmas Interpretations (1993)
 • II (1994)
 • Evolution (1997)
 • Nathan Michael Shawn Wanya (2000)
 • Full Circle (2002)
 • Throwback, Vol. 1 (2004)
 • The Remedy (2006)
 • Motown: A Journey Through Hitsville USA (2007)
 • Love (2009)
 • Covered: Winter (2010)
 • Twenty (2011)
 • Collide (2014)
 • Under the Streetlight (2017)

Наводи

уреди
 1. Kenneth Partridge (2016-02-15). „Boyz II Men's 'Cooleyhighharmony' at 25: Classic Track-by-Track Album Review“. Billboard. Посетено на 2019-10-24.
 2. „Boyz II Men Dishes On Mike, Their Estranged Fourth Member“. The Huffington Post. Посетено на 2014-10-30.
 3. Billboard. „(Boyz II Men > Charts & Awards > Billboard Singles)“. AllMusic. Посетено на 2010-05-16.
 4. Празен навод (help)
 5. Празен навод (help)
 6. „Boyz II Men Release New Album UNDER THE STREETLIGHT Available October 20, 2017“. Архивирано од изворникот на 2017-10-10. Посетено на 2021-04-21.

Надворешни врски

уреди