8 Ball (песна од Underworld)

8 Ball — песна од Underworld, првично издадена како ограничен сингл на плоча во 2000 за промоција на нејзиното појавување на саундтракот за филмот The Beach на Леонардо ДиКаприо.

„8 Ball“
Сингл од Underworld
Издаден 2000
Издавачка куќа Junior Boy's Own/V2
Композитор Рик Смит
Карл Хајд
Продуцент Рик Смит
Карл Хајд
Хронологија на синглови на Underworld
Beaucoup Fish Singles
(1999)
8 Ball
(2000)
Cowgirl (Live)
(2000)

Песни уреди

CD: Junior Boy's Own, (Британија) promo уреди

  1. „8 Ball“ – 8:41

12": London Records, BEACH 12 (Британија) promo уреди

  1. „8 Ball“ – 8:51
  2. Orbital и Анџело Бадаламенти – „Beached“ – 8:05

Белешки уреди

  • Првично издаден на саунтракот за филмот The Beach.
  • Страната А содржи песна „Beached“ од Orbital, којашто била издадена комерцијално, но без песната „8 Ball“, и го достигнала 36. место на британските листи.

Појавувања уреди

  • Во 2003, „8 Ball“ била издадена на ЦД, како дел од антологијата 1992-2002, низ целиот свет.
  • 8 Ball“ е на ЦД-компилацијата Fashion TV presents Pete Tong, (2000)

Надворешни врски уреди