Кометата 87П/Бус е од периодични комети со орбитален период од 6,5 години. Таа одговара на дефиницијата за комета од типот Енке[1].

87П/Бус
Откривање
ОткривачШелте Ј. Бус
Откриена1981
Други
ознаки
Бус/1981b; Бус/1981 XI;
Орбитални особености A
Епоха6 март 2006 година
Афел4.798 AЕ
Перихел2.174 AЕ
Голема полуоска3.486 АЕ
Занесеност0.3764
Период6.509 а
Наклон2.5768°
Последен перихелMay 9, 2020„87П/Бус Орбит“. Центар за мали планети. Посетено на 2014-06-16.</ref>
19 декември, 2013Сјуичи Накано (2010-04-29). „87П/Бус (НК 1931)“. OAA Computing and Minor Planet Sections. Посетено на 2012-02-18.</ref>
7 јули 2007 година
Следен перихел2029-јуни-08 (JPL Horizons последен опис 2020-06-24)

Откриена е од Шелте Ј. Бус во 1981 година на плоча направена со 1,2 м од телескопот Шмит на ОК во Сидинг Спринг, Австралија.

Откритието беше објавено во ИАУ Циркулар 3578 на 4 март 1981 година.

Наводи

уреди
  1. „87P/Bus“. Архивирано од изворникот на 2021-10-20. Посетено на 2021-12-11.

Надворешни врски

уреди


Комети со бројни ознаки
Претходна
86P/Wild
87П/Бус Следна
88P/Howell