686 Герзуинда

астероид

686 Герзуиндаастероид кој кружи околу Сонцето, откриена од страна на германскиот астроном Август Копф на 15 август 1909 година во Хајделберг.

686 Герзуинда
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено15 август 1909
Ознаки
1909 HF
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,285 ае
Перихел1,892 ае
2,588 ае
Занесеност0,269
4,165 а
9,898°
Наклон15,680°
243,430°
88,381°

По објектот е именувано семејство од 40-207 астероиди коишто имаат слични спектрални особености и орбитални елементи, па оттука можно е истите да настанале како последица на ист судир. Сите членови на астероидното семејство имаат релативно висок наклон.[2]

НаводиУреди

  1. Yeomans, Donald K., „686 Gersuind“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Novaković, Bojan; и др. (November 2011), „Families among high-inclination asteroids“, Icarus, 216 (1), стр. 69–81, arXiv:1108.3740, Bibcode:2011Icar..216...69N, doi:10.1016/j.icarus.2011.08.016.

Надворешни врскиУреди