Шчара (белоруски: Шчара, Ščara, руски: Щара) — река во Белорусија и лева притока на реката Неман. Реката е долга 300 километри со сливно подрачје од 6730 км². Таа е петта најголема река во Белорусија.[1]

Шчара
Шчара.JPG
Земја Белорусија
Слив
УстиеНеман
Сливна повр.6730 км² [1]
Физички особености
Должина300[1]
Проток
  • Просечен:
    31

Реката тече низ градот Слоним.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Main characteristics of the largest rivers of Belarus“. Land of Ancestors. Data of the Ministry of Natural Resources and Environmental Protection of the Republic of Belarus. 2011. Посетено на 27 September 2013.

Координати: 53°26′25″ N; 24°44′20″ E / 53.4402° N; 24.7388° E / 53.4402; 24.7388