Шуш

град во Иран

Шуш (персиски: شوش, Shūsh) — град во покраината Хузестан во Иран и административен центар на округот Шуш. Населението брои 53.897, со вкупно 10.689 семејства (2006).[1]

Шуш
شوش
град
Choqa Zanbil 3.jpg
Шуш is located in Иран
Шуш
Шуш
Координати: 32°11′39″N 48°14′37″E / 32.19417° СГШ; 48.24361° ИГД / 32.19417; 48.24361Координати: 32°11′39″N 48°14′37″E / 32.19417° СГШ; 48.24361° ИГД / 32.19417; 48.24361
Земја Иран
ПокраинаХузестан
ОкругШуш
БахшЦентрален
Население (2006)
 • Вкупно53.897
Часовен појасIRST (UTC+3:30)
 • Лете (ЛСВ)IRDT (UTC+4:30)

Градот се наоѓа близу древниот град Суза, кој на персиски исто така се нарекува „Шуш“.[2]

НаводиУреди

  1. „Попис на ИР Иран во 1385 г. (2006)“. ИР Иран. Архивирано од изворникот (Excel) на 2011-11-11. (англиски)
  2. Поимот „Шуш“ ќе го најдете на топонимскиот опслужувач GEOnet на следнава врска. Ја отворате кутијата Advanced Search, внесувате „-3085498“ во полето Unique Feature Id, и стискате на „Search Database“.