Менкеберг (германски: Mönkeberg) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Менкеберг
Црква во Менкеберг
Црква во Менкеберг
Црква во Менкеберг
Грб на Менкеберг
Менкеберг во рамките на Германија
Менкеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Шрефенборн
Градоначалник Јенс Хајнце (СДП)
Основни податоци
Површина 2,71 км2
Надм. височина 12 м
Население 4.147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.530 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24248
Повик. бр. 0431
Портал www.amt-
schrevenborn.de
Местоположба на Менкеберг во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°21′0″N 10°11′20″E / 54.35000° СГШ; 10.18889° ИГД / 54.35000; 10.18889

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)