Шехзаде Абдула (син на Сулејман I)

Шехзаде Абдула (турски: Şehzade Abdullah; роден во 1523 во Цариград – починал во 1525 година во Цариград) — отомански принц, син на султанот Сулејман I[1]. Општо е прифатено дека тој е син на Хурем султан[2] бидејќи Сулејман и Хурем биле во моногамна врска до моментот на неговото раѓање[3][4].

Шехзаде Абдула
Роден(а)1523
Топкапи-сарај, Цариград, Отоманско Царство
Починал(а)1525
Топкапи-сарај, Цариград, Отоманско Царство
Полно име
Абдула бин Сулејман
ДинастијаОтоманска династија
ТаткоСулејман I
МајкаРокселана (најверојатно)
Вероисповедислам

Абдула е роден во 1523 година во Топкапи-сарај, Цариград, Отоманско Царство и починал на тригодишна возраст поради болест во 1525 годин. Бидејќи неговата мајка била Хурем Султан, тој веројатно би бил близнак на Михримах султан со оглед на тоа што нивното раѓање се случило во истата година.

Наводи уреди

  1. „The Imperial House of Osman: Genealogy“. Архивирано од изворникот на May 2, 2006.CS1-одржување: неподобна URL (link)
  2. Oztuna Yilmaz (1998). Osmanli Devleti Tarihi. Turk Tarih Kurumu Basimevi. ISBN 9751719356. OCLC 862307379.
  3. Leslie Penn Peirce (2010). The imperial harem : women and sovereignitiy in the Ottoman Empire. Oxford University Press. ISBN 9780195086775. OCLC 723638763.
  4. Peirce, Leslie (2017). Empress of the East: How a European Slave Girl Became Queen of the Ottoman Empire. Basic Books. ISBN 9780465032518.