Шандор Вас (р. 11 август 1946 во Будимпешта) бил унгарски поранешен ракометар и тренер.

Во 1972 година тој бил дел од унгарскиот тим, кој завршил на осмото место на Олимпискиот турнир. Тој ги одиграл сите шест натпревари и постигнал единаесет голови. Осум години подоцна завршил на четвртото место со унгарскиот тим на Олимпискиот турнир во 1980 година. Тој ги одиграл сите шест натпревари и постигнал 16 гола.

Тој исто така се појавил на две Светски првенства во 1970 и 1974 година, завршувајќи осмо и седмо место.

Вас бил тренер на машката репрезентација на Унгарија помеѓу 1997 и 1999 година.

НаградиУреди

  • Унгарски ракометар на годината: 1971
  • Немзети Бајноксаг Прв стрелец: 1969