Оваа статија е за град, за други значења на поимот Чојбалсан видете Чојбалсан (појаснување)
48°04′42″N 114°32′06″E / 48.07833° СГШ; 114.53500° ИГД / 48.07833; 114.53500

Чојбалсан (мон: Чойбалсан) е четвртиот најголем град во Монголија. Името на градот до 1941 година бил Бајан Тумен, а потоа бил преименуван според комунистичкиот водач Хорлогин Чојбалсан[1]. Чојбалсан е главен град на Дорнод Провинција. Се наоѓа на реката Херлен на 281 м надморска висина.

Чојбалсан
Чойбалсан
Главен град на провинција
Потекло на името: Именуван според Хорлогин Чојбалсан
Земја Монголија
Провинција Дорнод
Височина 747 м
Координати 48°04′42″N 114°32′06″E / 48.07833° СГШ; 114.53500° ИГД / 48.07833; 114.53500
Население 39,500 (2007)
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)158
Местоположба на Чојбалсан на картата на Монголија
Местоположба на Чојбалсан на картата на Монголија
Местоположба на Чојбалсан на картата на Монголија
Портал: http://www.dornod.mn

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Өнөөдөр Маршал Х.Чойбалсангийн мэндэлсэн өдөр тохиож байна“. MONTSAME News Agency (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-06-12. Посетено на 2021-06-12.