Чифир е јак чај, кој се подготвувал во советските и постсоветските затвори.

Етимологија

уреди

Етимологијата е непозната, но се смета дека потекнува од зборот „чихир“ што значи јако кавкаско вино или сибирски збор за вино се скиселило .[1]

Подготовка

уреди

Чифирот обично се подготвува со 5-8 лажици (50-100 мл) чај (или кесички чај) истурен врз зовриена вода. Се вари и не треба да се меша додека лисјата не паднат на дното на чашата.  За време на процесот на подготовка, кофеинот се распаѓа, а лисјата почнуваат да испуштаат аденин и гванин во водата, обичните чаеви не го прават тоа. Понекогаш се додава шеќер, но природниот вкус на овој чај е горчлив.[2] Треба да се пие полека, во спротивно може да предизвика повраќање. Поточно, правењето чифир вклучува подготовка на голем дел од црн чај и за долго време. Може да се остави да се вари преку ноќ и да се пие или топол или ладен.

Во популарната култура

уреди
  • Ирина Ратушинскаја подготовката на наркотично-силен чифир ја опишува како забранета активност што понекогаш ја земаат затворениците, во нејзините мемоари од нејзините години како политички затвореник, „Сивата боја е бојата на надежта“ .
  • Во романот „Огог“ на Василиј Аксионов, осудениот Шило прави чифир во плех од тушонка и го дава на Толја фон Штајнбок. Толја паѓа во блажена состојба во сон, но е доволно будна да слушне како се изведува планот за бегство.
  • Во режијата на Габриеле Салваторес, „Смртоносен код“, ликот кој го игра Џон Малкович го подготвува и опишува чифирот на младата Колима
  • Во романот Горки парк од Мартин Круз Смит (1981), главниот лик Аркади Ренко пие чифир во воз со работници на пат кон работен логор.
  • Неколку ликови пијат чифир во „Колежните приказни“, збирка раскази за животот на Гулаг од поранешниот затвореник во Гулаг, Варлам Шаламов .
  • Во романот на Жил ВернВо потрага по отпадници“ кога хероите ја посетуваат Австралија, Паганел бара чај направен според локалните обичаи и му се сервира пијалок направен со вриење на половина килограм чај во литар вода четири часа. Шаламов го споменува ова во неговите гореспоменати приказни за да демонстрира чифир 'не е нов изум.

Наводи

уреди
  1. Чифирь Архивирано на 14 февруари 2021 г. (руски)
  2. Чай, чифирь, купец (руски)