Черкос — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалузија .

Черкос
Координати: 37°15′N 2°16′W / 37.250° N; 2.267° W / 37.250; -2.267
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалузија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХозе Антонио Торес Саез
Површина
 • Вкупна14 км2 (5,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000805000000805 м
Население (2005)
 • Вкупно295
 • Густина21,1/км2 (54,6/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

ДемографијаУреди

Демографски развој на Черкос помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

252

227 297 222 233 286 295

Source: INE (Spain)

Надворешни врскиУреди

  • (шпански) Chercos - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Chercos - Diputación Provincial de Almería