Алмерија (покраина)

покраина во Андалузија, Шпанија

Алмерија (шпански: Provincia de Almería) — покраина во автономната заедница Андалусија, Шпанија. Се граничи со покраините Гранада, Мурсија и Средоземното Море. Седиште е истоимениот град Алмерија.

Алмерија
Almería
Знаме на {{{official_name}}}Грб на {{{official_name}}}
во рамките на Шпанија
во рамките на Шпанија
ЗемјаШпанија
Автономна заедница Андалусија
Главен градАлмерија
Површина
 • Вкупна8.774,87 км2 (338,800 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно701.688
 • Густина80/км2 (200/ми2)
Службен јазикшпански
Мреж. местоdipalme.org

Покраината зафаќа површина од 8.774 км2 и брои 701.688 жители (2014). Управно е поделена на 102 општини.

Географија уреди

 
Природниот парк „Кабо де Гата-Нихар“.

Највисок планински венец во покраината е Сиера де Лос Филабрес, долг 50 км. Во покраината се наоѓа најсувото подрачје во Европа — природниот парк „Кабо де Гата-Нихар“. Сушните предели се особено значајни за филмската индустрија, и тука во 1960-тите се снимени разни вестерни, како што се За грст долари, За долар повеќе и Добриот, лошиот и грдиот. Подоцна на ова место се снимени и филмовите 800 куршуми, Конан Варваринот, Индијана Џонс и последниот крстоносен поход, Лоренс од Арабија и Патон.

Најголема река во Алмерија е Андаракс, а најголема водна површина е вештачкото езеро Бенинар, изградено за потребите на стаклениците.

Стопанство уреди

Најважната стопанска гранка е земјоделството, особено градинарски култури во стакленици. Секоја година се извезуваат милиони тони зеленчук во Европа и други континенти. Значајна улога има и туризмот поради сончевото време и привлечните места како Рокетас де Мар, Агвадулсе, Алмеримар, Мохакар, Вера и Кабо де Гата.

Индустрија уреди

Најразвиена индустриска гранка е вадењето и обработката на мермер од каменоломите во подрачјето на планината Сиера де лос Филабрес, и тоа од Макаел Вјехо до Черкос, Лихар и Кобдар, кои даваат преку 1,3 милиони тони. Обработката на мермер е во значаен подем, особено околу Канторија, Финес, Олула дел Рио и Пурчена во долината Алто Алмансора.

Наука уреди

Во Алмерија работи една од најважните астрономски центри во Шпанија — германско шпанската опсерваторииии „Калар-Алто“.

 
Алмериската сончева платформа

Во Табернас има истражувачки центар за сончева енергија и голем стројтрој од сончеви плочи наречен „Алмериска сончева платформа“ (Plataforma Solar de Almeria).[1]

Во Кабо де Гата работи центар за индустриско истражуввање на француското претпријатие „Мишлен“.

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди