Чај Ју (англиски: Chay Yew, кинески: 谢耀, р. 1965 година во Сингапур) е американски драматург и театарски режисер. Тој бил уметнички директор на театарот „Виктори Гарденс“ во Чикаго, Илиноис, САД меѓу 2011 и 2020 година.[1]

Чај Ју во Њујорк во 2011 година.

НаводиУреди

  1. Clement, Olivia (6 December 2019). „Chay Yew to Depart Victory Gardens“. Playbill (англиски). Посетено на 2020-07-24.